Sezgin Özcan yazıyor... Ödenmiş Olan Eski GSS Primleri İade Edilmeyecek

9 Mart 2017 tarihli köşenizde GSS ile ilgili verdiğiniz bilgide şöyle bir ifade var;

"Gelir testi süresinde yaptıkları ödemeler herhangi bir faiz uygulanmaksızın iade edilecektir." Ben, 2014 Haziran ayında üniversiteden mezun olan oğlum için 2014 Temmuz - 2016 Aralık ayına kadar toplamda 5.061,44 TL ödeme yaptım (en son Aralık ödemem 197,64 TL'dir). Yukarıda verdiğim cümleniz, yaptığım ödemelerin iadesi anlamına mı geliyor? Eğer öyleyse SGK bunu hangi yolla yapacak ve eğer öyleyse, bu yıl için belirlenen 53 TL ödemeler baz alınarak 2014 Temmuz ayından itibaren düşülerek mi iade edilecek? Ercüment Kaya

Belirttiğiniz ifade, ilk defa 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren genel sağlık sigortalısı (GSS) olacaklarla ilgili. İlk defa GSS’li olduklarında aylık primleri asgari ücretin yüzde 3’ü (53,33 TL) olacak. Bu kişiler isterlerse GSS tescilinin tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde gelir testi talebinde bulunabilecekler.

Gelir testi sonucuna göre aile içindeki gelirleri brüt asgari ücretin üçte birinin altında tespit edilenlerin primleri devlet tarafından karşılanacağından, gelir testi sonuçlanana kadar yaptıkları ödemeler herhangi bir faiz uygulanmaksızın iade edilecek.

Buna göre, 1 Nisan 2017 tarihinden önceki döneme ilişkin olarak ödemiş olduğunuz GSS primlerinin iadesi söz konusu değil. Ancak ödenmemiş prim borcu varsa, daha önce tahakkuk ettirilen borç tutarı aylık 53,33 TL baz alınarak yeniden hesaplanacak. Hesaplanan yeni borç tutarı 12 ay içinde peşin veya taksitle ödenebilecek.

http://www.sozcu.com.tr/

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları