Primi Eksik Olana Emeklilik - Faruk Erdem

SGK prim günü eksik olan yaşlılara bir hak verilmesi gündemde mi? Bizler çalışamayacak yaşlardayız. Emeklilik için borçlanma hakkı istiyoruz. Semih ŞENEL 

Yıl, yaş şartlarını tamamlamış ancak prim günü eksiği nedeniyle emekli olamayanvatandaşlar ile ilgili zaman zaman konu gündeme geliyor. Sizin de söylediğinizgibi vatandaşlarımızın çalışma imkanı ya da prim ödeme durumları bulunmuyor. İsteğe bağlı prim ödeseler bile 60 yaşının üzerindekiler için 10- 15 yıl prim ödemeyi beklemek mümkün görünmüyor. Bu konuda daha önce birkaç formül gündeme gelmişti. Öncelikle belli sayıda primi olanlara bu hak tanınacak. Yani örneğin 1.800 gün ve daha fazla primi olanların bunu 3.600'e tamamlamaları istenecek. Yine prim gününe bakmadan yaşı 60 ya da 65'in üzerinde olanların primlerini toplu olarak ödeyerek 3.600'e tamamlayıp emekli olmaları sağlanacak. Bir üçüncü formülde ise kadınlardan 58 yaşı ve 10 yıl sigortalılık süresini, erkeklerden ise 60 yaşı ve 15 yıl sigortalılık süresini tamamlamış olan herkese geçmişe dönük borçlanma imkanı sağlanacak. Bu formüller üzerinde çalışma yapılıyor. Eğer bu konuda bir düzenleme çıkarsa birçok mağdur vatandaşın primleri de boşa gitmemiş olacak.

Aynı zamanda eksik primler borçlanılacağı için SGK için de bir kaynak oluşturulacak.

KIZ ÇOCUĞUNA YETİM MAAŞI

Hiç evlenmemiş bayan kendisi SSK emeklisi. SSK emeklisi babasından maaş alabilir mi? Kirada oturuyor, yaşam şartını iyileştirme diye bir durum varmış ondan yararlanılabilir mi? Özgül KİRAZ 

Yetim maaşı almak için kız çocuklarının evlenmemelerinin yanında kurumdan bir gelirlerinin de olmaması gerekiyor. Burada istisna emekli sandığı emeklilerinin kız çocuklarında geçerli oluyor. Onlar memur olmadıkları sürece yetim maaşıalabiliyor. O yüzden bahsettiğiniz bayanın SSK emeklisi olmasından dolayı yineSSK emeklisi babasından yetim maaşı alması mümkün görünmüyor. Bir geliriolduğunda ikinci maaş alma durumu kadınlarda sadece dul maaşında gerçekleşiyor.

Yani bir kadın çalışsa da emekli olsa da kocasından dolayı dul maaşı alabiliyor.

Ancak babasından dolayı yetim maaşı alamıyor.

Bahsettiğiniz 'iyileştirme' durumu nedir bilemiyorum.

Ancak durumu kötü olan vatandaşlar için devletimizin sosyal yardımları var. Bunun için kaymakamlığa başvurmanız gerekiyor.

MESAİ ÖDEMEK ZORUNDALAR

Ben özel bir şirkette çalışıyorum. 4 yıldır günde 12 saat çalışıyorum, fazla mesai ödemiyorlar. Bunu işverenime söylememe ve istememe rağmenödeme yapmıyorlar. Yasal yollardan hakkımı nasıl arayabilirim? (ismi saklı) 

İş Kanunumuza göre işçinin haftalık çalışma süresi 45 saati geçemiyor. Bu süre haftanın belli günlerinde fazla çalışarak da tamamlanabiliyor. Ancak işçinin günlük çalışma saati 11 saati geçemiyor. Günlük 7.5 saatin üzerindeki bütün çalışmalar fazla çalışmaya giriyor ve yüzde 50 artırılarak ücretinin ödenmesi gerekiyor.

Günde 12 saat çalıştırılmanız kanunlara aykırı bir durumdur.

Ayrıca fazla çalışma yaptırmak isteyen işveren, işçinin onayını almak zorundadır. İşçiye zorla fazla mesai yaptıramaz. İşyerinde puantaj uygulaması, kart basma ve imza gibi bir takip sistemi ile fazla çalışma yapılan sürelerin tespiti mümkündür.

Yapılan fazla çalışmalar için zamlı ücretiniz ödenmiyor ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na şikayette bulunabilirsiniz. Bunun için ALO 170'i aramanızı tavsiye ederim. Yetkililer gereğini yapacaklardır. Ayrıca bu durumdaki çalışanlar için haklı fesih ile hem tazminatlarını hem de alacaklarını talep hakkı bulunuyor.

Yeni Asır

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları