Dünkü yazımızda 4/a'lı (SSK) olarak çalışan kadın sigortalıların hangi hallerde doğum borçlanması yapabileceğini yazmıştık. Bugünde doğum borçlanması ile ilgili önemli diğer hususları belirtmek istiyorum. Öncelikle bir konuya açıklamak istiyorum. Kadın sigortalı, doğumdan sonra iki yıldan daha az bir süreyi çalışmadan geçirmiş ise bu süreleri de borçlanabilecek.

TAKVİM - Dünkü yazımızda 4/a'lı (SSK) olarak çalışan kadın sigortalıların hangi hallerde doğum borçlanması yapabileceğini yazmıştık. Bugünde doğum borçlanması ile ilgili önemli diğer hususları belirtmek istiyorum. Öncelikle bir konuya açıklamak istiyorum. Kadın sigortalı, doğumdan sonra iki yıldan daha az bir süreyi çalışmadan geçirmiş ise bu süreleri de borçlanabilecek.

Doğuma göre borçlanma halleri
Bunun dışında Sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra ilk doğumunu yapan ve iki yıllık süre dolmadan ve sigortalı olarak tekrar çalışmaya başlamadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı da, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanabilecek.
Örnek: 06/07/1997 tarihinden itibaren 4/a'lı (SSK) olarak çalışmaya başlayan Meral hanım 12/08/2005 tarihinde doğum yapmış olsun. Meral hanım doğum sonrası 8 haftalık süreyi sağlık raporu ile istirahatlı olarak geçirdikten sonra işinden ayrılmış olsun. Doğumdan sonra iki yıl geçmeden ve çalışmaya tekrar başlamadan 01/07/2006 tarihinde ikinci defa doğum yapmış ve ikinci doğumundan sonra iki yıldan fazla bir süre geçirdikten sonra 19/11/2008 tarihinde tekrar çalışmaya başlamış kabul edelim. Meral Hanım, ilk doğum için 12/08/2005-30/06/2006 süresini, ikinci doğum için ise01/07/2006-01/07/2008 süresini borçlanabilecektir.
Birinci doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren iki yıllık süre geçtikten sonra ve sigortalı olarak tekrar çalışmaya başlamadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı birincidoğum nedeniyle çalışmadan geçirdiği iki yıllık süreyi borçlanabilecek, ancak ikinci doğum için iki yıllık süreyi borçlanamayacak.
Örnek; 22/07/1992 tarihinden itibaren 4/a'lı (SSK) olarak çalışmaya başlayan sigortalı Sevda hanım 01/07/1994 tarihinde doğum yapmış olsun.
Daha sonra tekrar çalışmaya başlamadan 13/06/1998 tarihinde ikinci doğumunu yapmış olsun. Sevda hanım ilk doğum için 01/07/1994-01/07/1996 süreyi borçlanabilecek, ancak ikinci doğumunu iki yıllık sürenin dışında yaptığından, ikinci doğum için herhangi bir süreyi borçlanamayacak
İlk defa 4/a bendi kapsamında çalışırken doğum nedeniyle çalışmasına ara verip iki yıllık süreyi tamamladıktan veya tamamlamadan 4/b ve 2008 yılı Ekim ayı başından sonra ilk defa 4/c'li kapsamında çalışan kadın sigortalılarda borçlanma talep tarihinde 4/a'lı olma şartı bulunmadığından, doğumdan sonra geçen sürelerini borçlanabilecek.
06/10/2002 tarihinden itibaren 4/a SSK'lı olarak çalışmaya başlayan sigortalı Hicran hanım 11/11/2006 tarihinde doğum yapmış olsun. Daha sonra 02/03/2007 tarihinden itibaren 4/b'li olarak çalışmaya başlamış ve borçlanma talep tarihine kadar bu kapsamda çalışmasını sürdürmüş olsun.
Hicran hanımın borçlanma yapabilmesi için talep tarihinde 4/a'lı olarak tabi çalışma şartı bulunmadığından 11/11/2006-01 /03/2007 süresi borçlandırılabilecek.

 

Hesaplamak çok kolay!

Örneklere bakarken "borçlanma tutarı nasıl hesaplanacak" diye içinizden geçiriceğini hisseder gibiyim. Merak etmeyin şimdi bu konuya değiniyorum. Borçlanma tutarının nasıl hesaplanacağını merak eden okurlar için sigortalıların veya hak sahiplerinin talepte bulundukları tarihte prime esas kazancın alt ve üst sınırları arasında olmak üzere kendilerince belirlenen günlük kazancın yüzde 32'si oranında hesaplanacak.
Borçlanacak sürenin hesabında ayın 28, 29, 30 ve 31 gün çektiği üzerinde durulmaksızın ay 30, yıl 360 gün olarak alınacak. Borçlanacağı sürenin başlangıcı ve bitişi ay içinde herhangi bir tarih ise o aylara ait gün sayısı parmak hesabı yapılmak suretiyle hesaplanacak.
Başvurularda postaya verildiği tarih esas alınacak...
Sigortalının borçlanmaya esas günlük kazancının tespitinde, posta veya kargo ile gönderilen veya kuruma doğrudan verilen borçlanma dilekçesinin SGK kayıtlarına intikal ettiği tarih, iadeli taahhütlü veya acele posta servisi olarak gönderilenlerde ise postaya verildiği tarih esas alınacaktır.
Tahakkuk ettirilen borç tutarı, ilgiliye iadeli taahhütlü olarak tebliğ edilecek. PTT alındısının ilgiliye teslim edildiği tarih borcun tebliğ tarihi olacaktır.
Hesaplanan borç, tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde sigortalı veya hak sahipleri tarafından SGK'ya ya da SGK'nın anlaşmalı olduğu bankalara ödenecek, bir ay içinde ödenmeyen borçlanmalar ise geçerli sayılmayacak. Borcun bir ay içinde tamamının ödenmemesi halinde, ödenen miktara karşılık gelen süre sigortalılık süresi değerlendirilecek. 
 
İşte emeklilik hesapları

* Gürhan Yıldız/Ankara; Göndermiş olduğunuz bilgiler ışığında eşinizin 20 yıl; 43 yaş ve 5150 gün prim ödeme günü ile emekli olması mümkün. 265 gün daha isteğe bağlı olarak ödeyin ondan sonrada emeklilik için dilekçe verin. Sizin için en erken emekli olma yolu bu.

* FatmaKoç/İstanbul; Göndermiş olduğunuz bilgiler ışığında 20 yıl, 56 yaş ve 5975 gün prim ödeme günü ile emekli olmanız mümkündür.

* Yeliz Ç/Adana; Annenizin emekli olabilmesi için 20 yıl, 41 yaş ve 5000 gün prim ödeme günü ile emekli olması mümkün. Yaşta bir sıkıntınız yok emekli olabilmek için prim günü eksik. 800 prim gününüz doldurun. Ondan sonra emeklilik dilekçesi verin.

* Sabriye Tuncer/Bursa; 20 yıl, 41 yaş ve 5000 gün prim ödeme günü ile emekli olamanız mümkün. 

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları