Tüp bebek, klasik yöntemler ile gebe kalamayan kadınlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek deneme sayısı 6552 sayılı torba kanunla birlikte 11 Eylül 2014 tarihinden itibaren tüp bebek deneme sayısı üçe çıkarıldı.

Bebek sahibi olmak isteyenlerin genetik ve çeşitli sorunlar nedeniyle normal yollarla bebek sahibi olamadıkları zaman başvurdukları yollardan biri tüp bebek yöntemidir. Bilindiği üzere tüp bebek tedavisi kadın ve erkek üreme hücrelerinin vücut dışında laboratuvar ortamında bir araya  getirilerek döllenmeyi sağlayacak tedavi süreçlerini ve sonrasını kapsıyor. Tüp bebek tedavilerini devlet belirli koşullarda karşılıyor.


Tüp bebeğin giderlerinin karşılanma şartları

Buna göre evli olmakla birlikte çocuk sahibi olmayan genel sağlık sigortalısı kadın ise kendisinin, erkek ise karısının;
-Yapılan tıbbi tedavileri sonrasında normal tıbbi yöntemlerle çocuk sahibi olamadığının ve ancak yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğinin Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucuları sağlık kurulları tarafından tıbben mümkün görülmesi,
-23 yaşından büyük, 39 yaşından küçük olması(40 yaşından gün almamış olması),
-Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucuları sağlık kurulları tarafından belgelenmesi,
-Uygulamanın yapıldığı tıbbi merkezin Kurum ile sözleşme yapmış olması,
-En az beş yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması koşullarının  birlikte gerçekleşmesi gerekiyor.  
Bu şartların hepsi gerçekleşmişse en fazla üç deneme ile sınırlı olmak üzere kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucuları sağlık kurulları tarafından tıbben zorunlu görülmesi halinde tüp bebek  tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanıyor.
Tüp bebek yöntemi ile tedavisine başlanan kadının deneme süresi içerisinde 39 yaşını doldurmuş olması durumunda, tüp bebek tedavisine ait bedeller, tedaviye daha önce başlanmış olsa dahi kurumca karşılanmıyor. Ayrıca tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlardan hasta katılım payı alınıyor.

Kaynak: http://www.gunes.com/yazarlar/arif--temir/tup-bebekte-uc-deneme-yapilabiliyor-732538

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları