Yaşı beklerken sigortalı olmama gibi bir şansım var mıdır? - Sezgin Özcan

1 Nisan 1971 doğumluyum. İlk sigorta girişim 1992 Ocak ayı. Prim gün sayısını ve 25 yıllık sigortalılık sürelerini tamamlamış bulunmaktayım. Sadece yaşı beklemekteyim. Şu an bir işyerinde çalışsam ve prim tutarı son çalıştığım işyerine göre düşük kalsa;

1- Yaşı beklerken sigortalı olmama gibi bir şansım var mıdır? Bu durumda sağlık hizmetlerinden faydalanabilir miyim?

2- Düşük sigorta bedeli, gelecek açısından (emekli maaşı) beni nasıl etkiler?

3- Son çalıştığım işyerinden emekli olabilmek için 7 yıl yaş için bekleyeceğimden dolayı bir işyerinde en fazla ne kadar sigortalı görünmem gerekmektedir? Ege Güney

1- Çalışmadan yaşınızı beklerseniz, doğal olarak sigortalı olmazsınız. Çalışıp da sigortalı olmazsanız, kayıt dışı çalışmış olursunuz. Evli değilseniz, evli olmakla birlikte eşiniz sigortalı değilse, çalışmadığınız sürede aylık asgari ücretin yüzde 3’ü (yılsonuna kadar 53,33 TL) kadar genel sağlık sigortası primi ödemek suretiyle sağlık hizmeti alabilirsiniz. 

2- Düşük prime esas kazanç üzerinden prim ödeme halinde, prim ödenecek süreye bağlı olarak emekli aylığı her yıl için 25-30 TL civarında azalır.

3- Son sorunuzda neyi sormak istediğinizi anlayamadım ama şu an itibariyle son çalıştığınız işyerinden emekli olmayı kastediyorsanız, böyle bir şey yok. İşyerinden ayrıldığınızda o işyeriyle ilişkiniz biter. Çalışılan işyerinden emekli olunmaz, emeklilik nedeniyle ayrılmak söz konusu olur. Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli olunur.

 

55 yaşınız dolduğunda emekli olursunuz

26 Kasım 1969 doğumluyum. 1 Temmuz 1988’de SSK’ya girişim oldu ve iki aylık prim ödemesi yapılmış durumda. 16 Kasım 1998’den beri Emekli Sandığına bağlı öğretim elemanı olarak bir üniversitede çalışmaktayım. Çalışma günlerimin birleştirilmesi için dilekçe vermiştim. E-devlette her iki işe giriş tarihim de görülmektedir. Ne zaman emekli olabilirim? Berna Özcan

Emeklilik şartlarınızın tespitinde 1 Temmuz 1988 tarihindeki sigorta başlangıcınız değil, 23 Haziran 2002 tarihindeki hizmet süreniz, bu bağlamda iki aylık prim gününüz dikkate alınır. Buna göre de emeklilik için 20 yıl fiili hizmet süresi ile 55 yaş şartlarına tabi olursunuz.

Hizmet süreniz 15 Ekim 2018 tarihinde dolar. 55 yaşınızı dolduracağınız 26 Kasım 2024 tarihinde emekli olmaya hak kazanırsınız.

http://www.sozcu.com.tr

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları