Son zamanlarda ülke için örülmeye çalışılan oyunların daha bir gün yüzüne çıkmaya başladığı, terörün yeni canlar alarak ülkemiz ortamını kötü gösterme çabasına bir yenisini eklediğini üzülerek gözlemliyoruz. Bu vesileyle öncelikle hain terör saldırısında şehit olan vatan evlatlarına Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz. Biz bir ve beraber olduğumuz sürece bu hain planların hedefine ulaşamayacağına, ülkemizin bu sıkıntılardan da güçlenerek çıkacağına inanıyoruz.

KREDİ GARANTİ FONU KAYNAĞI 250 MİLYAR TL’YE ÇIKARILDI.

Ortaya çıkan konjonktürde yatırım ve istihdamı teşvik ve ekonomide işleri yoluna koyma noktasında da her gün yeni bir tedbir yürürlüğe konuluyor. Daha önce bu köşede terzi usulü yatırım teşviki verilmesi uygulamasının getirildiğini ve bu uygulamanın esasları ile ülke kalkınması için ne denli önemli olduğunu açıklamıştık. Geçtiğimiz günlerde yine önemli iki hamle daha açıklandı bunlardan biri daha ziyade KOBİ olarak nitelendirilen ve kalkınmamız açısından son derece önemli olan KOBİ’lerin kaynağa ulaşımında kolaylık sağlamak üzere Kredi Garanti Fonu kaynağının 250 milyar liraya çıkarıldığı açıklandı. Buna ilişkin uygulama esasları ve genel çerçevesi yayınlandı. Detaylı çalışmaların ilgili kurumlar nezdinde devam ettiğini biliyoruz. Bu uygulama ile daralan ekonomik koşullarda kredi kaynağına uluşmakta zorlanan müteşebbislerin bu sayede kaynağa ulaşmaları kolaylaştırılmış olacaktır.

GENEL KARŞILIK ORANLARI YARI YARIYA AZALTILDI

Bir yandan da BDDK kredi karşılık oranlarında yeni bir iyileştirmeyi yürürlüğe koydu. Yeni oranlar 14 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile aynı tarihten geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Bu yeni oranların 2017 yılı sonuna kadar devam edeceği anılan yönetmelik ile duyuruldu. Bu yönetmeliğe göre;

“a) Birinci Grupta izlenen nakdi ticari krediler toplamının en az binde beşi (% 0.5) ve gayrinakdi ticari krediler toplamının en az binde biri (% 0.1) oranında.
b) Birinci grupta izlenen küçük ve orta büyüklükteki nakdi ve gayrinakdi işletme kredileri ile transit ticarete, ihracata, ihracat sayılan satış ve teslimlere ve döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlere yönelik olarak kullandırılan nakdi ve gayrinakdi krediler ve büyük ölçekli kamu ihalelerinin finansmanında kullanılmak üzere oluşturulan sendikasyon kredilerinin toplamı için yüzde sıfır (% 0) oranında.
c) (a) ve (b) bentlerinde belirtilenler dışındaki birinci grupta izlenen nakdi krediler toplamının en az yüzde biri (% 1), gayrinakdi krediler toplamının en az binde ikisi (% 0.2) oranında.
ç) İkinci grupta izlenen nakdi ticari krediler ve küçük ve orta büyüklükteki işletme kredileri ile transit ticarete, ihracata, ihracat sayılan satış ve teslimlere ve döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlere yönelik olarak kullandırılan krediler toplamının en az yüzde biri (% 1) oranında, bu nitelikteki gayrinakdi krediler toplamının binde ikisi (% 0.2) oranında.
d) (ç) bendinde belirtilenler dışındaki ikinci grupta izlenen nakdi krediler toplamının yüzde ikisi (% 2) oranında, gayrinakdi krediler toplamının ise binde dördü oranında (% 0.4)” olarak uygulanacak.

Bu düzenleme ile BDDK genel kredi karşılık oranlarında geçici bir süreliğine yarı yarıya iyileştirme yapmış oldu. Bankaların da bunu takip ederek bu iyileştirmeyi müşterilerine veya yatırımcılara yansıtmalarını izliyor olacağız. Bunu bizden ziyade BDDK da yakından izliyor olacaktır.

Bütün bu iyileştirmelerle beraber uzun bir aradan sonra üçüncü çeyrekte küçülme olarak gerçekleşen büyüme oranımız yeniden olumlu yönde etkilenecek ve ekonomik büyüme sürecinin kaldığı yerden devam edeceğine inanıyoruz. Bu dönemde biraz soğukkanlı olunması ve ekonomiyi ve yatırım ortamını iyileştirme yönünde açıklanan paketlerle konuşulması daha da önemli hale geldi.

Kaynak: http://www.itohaber.com/koseyazisi/204938/yatirim_ortamini_iyilestirmek_icin_tesvikler_devam_ediyor.html

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları