Sezgin Özcan yazıyor... Yıllık 50 TL’nin Altında İkramiye Alanlara Fark Ödenecek Mi?

15 Mart 1996’da 38 yıl hizmet üzerinden Emekli Sandığından emekli oldum. 8 yıllık ikramiye farkım için SGK’dan olumsuz cevap aldım, idare mahkemesine başvurdum. Mahkeme lehime sonuçlandı, SGK ikramiye farkı olarak 156,04 TL + 5,43 TL faizi banka hesabıma yatırdığını bildirdi. Sizin daha evvelki bir yazınızda "ikramiye farkının her tam yıl için 50 TL’den düşük çıkması durumunda bile en az 50 TL olarak ödeneceği" yazmaktadır. Bu durumda benim 8 yıllık ikramiye farkımın eksik hesaplandığı kanaatindeyim. Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Lütfullah Batur

İkramiye farkı ödenmesine ilişin yasal düzenlemede, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce otuz yıldan fazla hizmet süresi bulunmasına rağmen, otuz tam hizmet yılı üzerinden emekli ikramiyesi ödenenlere ödeme yapılacağı hüküm altına alınmış. Bu bağlamda, daha önce başvuruda bulunmamış, başvuruda bulunup dava açmamış veya davası devam edenlerle ilgili başvuru ve ödeme esasları belirlenmiş, ikramiye farkını dava yoluyla almış olanlarla ilgili bir hükme yer verilmemiş.

Bir yıl için ödenecek ikramiye tutarının 50 TL’nin, toplam ikramiye tutarının 100 TL’nin altında olamayacağına ilişkin hükmün, ikramiye farkını mahkeme kararı ile alanlar için de uygulanacağı veya fark ikramiye ödeneceğine ilişkin de bir hüküm yok. Buna göre, 27 Ocak 2017 tarihinden önce verilen mahkeme kararlarına istinaden yıllık 50 TL’nin, toplamda ise 100 TL’nin altında ödenen ikramiye tutarları için fark ödenmesi mümkün gözükmüyor.

 

Kamudaki ikinci çalışmanız müstakil değerlendirilir

Emekli Sandığı emeklisi olarak bir kamu kurumunda SSK 'ya tabi çalışırken 2005 yılında çıkarılan bir yasa ile maaşım donduruldu. Ayrılana kadar (6,5 yıl) emekli maaşı alamadım. Benimle aynı konumda olup da SSK emeklisi olanların da maaşları dondurulmuştu, ancak işten ayrıldıktan sonra kurumda geçen süre ve primleri dikkate alınarak emekli maaşları ihya edilmişti. Emekli Sandığı emeklisi olmam gerekçe gösterilerek emekli maaşımda SSK'lı olarak çalıştığım süre dikkate alınmamıştır. Emekli Sandığınca dondurulan 6,5 yıllık emekli maaşımı geri alabilir miyim? Hizmet süreme ekleyebilir miyim? Hüseyin Dilsiz

5335 sayılı Kanun kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaya başlaması nedeniyle emekli aylığı kesilen 4/a (SSK) sigortalılarının, ikinci çalışmanın 4/a statüsünde olması halinde, çalışmanın sona ermesiyle yeniden bağlanacak olan emekli aylıkları, emeklilik öncesi ve sonrası 4/a statüsünde geçen tüm hizmetleri birleştirilerek yeniden hesaplanır.

İkinci çalışması 4/a kapsamında olan sizin gibi 4/c (Emekli Sandığı) emeklilerinin ise çalışmaları sona erdiğinde, kesilen emekli aylıkları güncellenerek yeniden bağlanır. 4/a kapsamındaki ikinci çalışma süresi Emekli Sandığı hizmeti ile birleştirilmez ve müstakil olarak değerlendirilir. Sonuç itibariyle, durdurulan 6,5 yıllık emekli aylığınızı alamazsınız. Ancak 60 yaşınızı doldurduysanız, 4/a kapsamında ödenen uzun vadeli sigorta primlerinizin iadesini talep etmeniz söz konusu olabilir.

 

Emekli dul bayana SSK emeklisi babasından aylık bağlanır mı?

Emekli Sandığından emekli dul bayana, SSK emeklisi merhum babasından maaş bağlanabilir mi? Korhan Sekreter

Vefat eden SSK emeklisinin kız çocuğuna yetim aylığı bağlanabilmesi için evli olmaması, evli olmakla birlikte sonradan boşanmış veya dul kalmasının yanı sıra, sosyal sigortaya veya emekli sandıklarına tabi bir işte çalışmaması, buralardan gelir veya aylık almıyor olması gerekiyor. Dolayısıyla Emekli Sandığı emeklisi olan dul bayana, SSK emeklisi merhum babasından aylık bağlanmaz.

 

Emekli ve dul aylığı için ayrı promosyon ödenmesi gerekmiyor mu?

Annem kendi SSK emekli aylığı ile vefat eden eşinden bağlanan SSK dul aylığını aynı bankadan almaktadır. İki aylık da farklı hesaplara yatmaktadır. Bankaya annemin cep telefonundan mesaj yolu ile emekli promosyonu için başvuru talebimiz oldu. Banka da annem ve vefat eden eşi adına olan aylık hesapları toplamı 2.000 TL’yi geçtiği için 450 TL olarak bir adet promosyonu hesaba aktarmış. Promosyon ödemesinin iki ayrı hesap için ayrı ayrı olması gerekmiyor mu? Zafer Topçu

Annenizin kendi emekli aylığı ile eşinden aldığı ölüm (dul) aylığı iki ayrı aylık olduğundan, ikisinin ayrı ayrı değerlendirilerek, tutarlarına göre her ikisi için de ayrı promosyon alması gerekir. Ancak eşinden aldığı dul aylığı karşılığı ödenecek promosyon tutarı, eşinden bağlanan aylığın aylık bağlama oranına göre olabilir. Örneğin, eşinden yüzde 50 oranında aylık bağlanmış ise emekli aylığına göre belirlenen promosyon tutarının yüzde 50’si kadar promosyon ödenir.

 

Ben de ikramiye farkı alabilir miyim?

28 yıl 7 ay fiili, 6 yıl 8 ay fiili hizmet zammı, toplam 35 yıl 3 ay ile 15 Mart 1990 tarihinde emekli oldum. Ben de ikramiye farkı alabilir miyim? Utku Serim

Emekli ikramiyesi ödenecek hizmet süresinin hesabına, fiili hizmet süresi zammı süreleri de dahil ediliyor. 30 yılı aşan 5 tam hizmet yılı için ikramiye farkı alma hakkınız var. Ancak ikramiye farkları, emekli olunan tarihteki katsayılar üzerinden hesaplanıyor. Buna göre bir yıl için ödenecek ikramiye farkınız 50 liranın altında olacağından, her yıl için 50 liradan 250 lira ikramiye farkı alırsınız. Bunun için 27 Ocak 2018 tarihine kadar SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına yazılı olarak başvurmanız gerekiyor.  

 

Ödenmemiş GSS prim borcunuz yeniden hesaplanacak   

GSS kapsamında 20 aylık (5 bin TL) borç ödemem bulunmakta. Yeni kanun ile ödemeler 53.33 TL’ye sabitlendiğinde, 20 ay üzerinden tekrar borç hesaplaması olup, bu 5 bin TL’de indirim gerçekleşecek mi? Emrah Çoban

Genel sağlık sigortası prim borcunuzun ödenmemiş kısmı yeniden hesaplanacak. Hesaplamada, ödenmemiş olan aylık GSS prim borcu aslının ait olduğu aya ilişkin tutarının 53,33 TL’ye eşit veya fazla olması halinde 53,33 TL, 53,33 TL'den az olması halinde ise tahakkuk eden borç tutarı dikkate alınacak. Dolayısıyla borç miktarı azalacak. Hesaplanan yeni borç, 12 ay içinde peşin veya taksitle ödenebilecek.

http://www.sozcu.com.tr/

EBÜLTEN

Benzer haberler eklendiğinde mail ile bilgilendirilmek için ebültenimize kaydolun.

Bu İçeriğe Tepki Verin

Facebook Yorumları