Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

Borçlanma Primi Her Yıl Artıyor Mu?

101
Abone ol

1975 Temmuz doğumluyum. 4455 prim günüm var. 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 prim günü, 55 yaş şartlarına tabiyim. Askerliğimi ilk işe girişimden (6 Eylül 1994) sonra yaptım. 18 aylık bu süreyi borçlanırsam emeklilik yaşımı geri çeker mi, bedeli ne kadar olur? Bu bedel her yıl artıyor mu? Askerlik borçlanması sonrası kalan 755 günü isteğe bağlı sigortalı olarak ödemeye çalışsam, SSK’dan mı Bağ-Kur’dan mı emekli olurum? İsteğe bağlı prim ödemeleri her ay mı yapılıyor ve ne kadardır? Bunun için önce SGK’ya gidip işlem mi yaptırmak gerekiyor?

Askerliğinizi ilk defa sigortalı olduğunuz tarihten sonra yaptığınızdan, askerlik borçlanması emeklilik yaşınızı geri çekmez, sadece prim günü kazandırır. Borçlanacağınız her bir gün için günlük asgari ücretin yüzde 32’si kadar (bugün için 27,29 TL) prim ödersiniz. Ödenecek prim tutarı asgari ücretteki artışa bağlı olarak artar.

Askerlik borçlanmasını isteğe bağlı sigortanızı başlatmadan önce yaparsanız ya da askerlik sonrası 4/a (SSK) kapsamındaki prim ödemeniz 1260 günden fazla ise 755 günlük isteğe bağlı prim ödemeniz emeklilik statünüzü değiştirmez ve 4/a statüsünden emekli olursunuz.

İsteğe bağlı prim ödemeleri her ay yapılıyor. Ancak ait olduğu aydan itibaren 12 aylık süre içinde gecikme cezası ve zammı ile birlikte ödemek de mümkün. Aylık isteğe bağlı sigorta primi asgari ücretin yüzde 32’si kadar olup, bugün için 818,69 TL’dir. Bu tutar da asgari ücrete bağlı olarak artmaktadır. İsteğe bağlı sigortalılığınızı başlatmak için ikametgâhınızın bağlı olduğu yerdeki SGK il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine başvurmanız gerekiyor.

Fiili hizmet zammı sürem ne kadardır?

22 Kasım 1967 doğumluyum. 1 Temmuz 1994’ten 31 Temmuz 1995’e değin askerliğimi yedek subay olarak yaptım (11 Nisan 1994-30 Haziran 1994 arası yedek subay öğrenciliğim). 8 Eylül 1995’ten bu yana milli eğitimde kadrolu öğretmenim. Ne zaman emekli olabilirim? Fiili hizmet zammı sürem ne kadardır?

Emeklilik için 25 yıl fiili hizmet süresi ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. 13 aylık yedek subaylığınız karşılığı 3 ay 8 gün fiili hizmet süresi zammı (FHZ) süresine hak kazanırsınız. Hizmet sürenize eklenen bu süre, emeklilik yaşınızdan da düşülür ve emeklilik yaşınız 53 yıl, 8 ay 22 gün olur. Bu yaşınızı da 14 Ağustos 2021 tarihinde doldurarak emekli olmaya hak kazanırsınız.

Sandık emeklisi yetim aylığı alabilir mi?

Kendim Şekerbank personeli sosyal sigortalar sandığından emekliyim. Eşim de Şekerbank emeklisi idi, 22 Ağustos 2018 tarihinde vefat etti. Şekerbank sigorta sandığından dul maaşı bağlandı. Vefat etmiş Bağ-Kur emeklisi babamdan da yetim aylığı alabilir miyim?

5510 sayılı SS ve GSS Kanununda, sigortalının bekâr veya boşanmış ya da dul kalmış veya sonradan bu duruma düşmüş olan, sigortalı olarak çalışmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir ya da aylık almayan kız çocukları ölüm aylığı bağlanmasında hak sahibi olarak nitelendirilmiştir.

Kendi sigortalılığınız nedeniyle emekli aylığı aldığınız, bu nedenle de hak sahibi sayılmadığınızdan, Bağ-Kur emeklisi babanızdan ölüm (yetim) aylığı alamazsınız.

Sezgin Özcan, Sözcü Gazetesi