Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

Çakışma Halinde Hangi Sigorta Geçerli?

1.167
Abone ol

Çalışma hayatında, kişinin aynı anda hem SSK (4/a), hem Bağ-Kur (4/b), istisnai olarak da Emekli Sandığı (4/c) kapsamında çalışması söz konusu olabiliyor.

Bu noktada “Hangi sigortalılık halinin geçerli olacağı?” ve “Bağ-Kur kapsamında sigortalı sayılan kişinin SSK kapsamında çalışıp çalışamayacağı?” sorusu gündeme geliyor. Özellikle ikinci sorunun yanıtı, emekliliğe erişimin daha kolay olması nedeniyle, son 3,5 yıl SSK kapsamında prim ödeyerek SSK statüsünden emekli olmak isteyenler tarafından merak ediliyor.

Şirket ortaklığı ya da vergi mükellefiyetine bağlı olarak Bağ-Kur kapsamında sigortalı sayılanların, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerinde SSK kapsamında sigortalı olması mümkün değil.Ancak bir başka işverene ait işyerinde SSK kapsamında sigortalı çalışmaları mümkün.

Geçerli sigortalılık statüsüne gelince, sosyal güvenlik sistemimizde sigortada teklik ilkesi söz konusu. Yani bir kişinin aynı anda farklı sigortalılıklar kapsamında çalışması olsa da sadece bir statüde sigortalı sayılması esastır.

Buna göre, kişinin SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında sigortalılık hâllerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek şekilde çalışması hâlinde, öteden beri Emekli Sandığı kapsamındaki sigortalılığı geçerli sayılıyor.

Kişinin aynı anda hem Bağ-Kur hem de SSK kapsamında çalışması olması halinde hangi sigortalılık halinin geçerli olacağı sorusunun yanıtı ise çalışmanın geçtiği döneme göre değişiyor.

MART 2011 ÖNCESİ DÖNEM

1 Mart 2011 öncesi dönemde, kişinin aynı anda hem Bağ-Kur hem de SSK kapsamında çalışması olması halinde, ilk önce başlayan sigortalılık hali geçerli sayılıyordu.

Örneğin, Bağ-Kur kapsamında sigortalı olan kişi, bu sigortalılığı devam ederken SSK kapsamında çalışmaya başlaması halinde, Bağ-Kur sigortalılığı geçerli sayılıyordu.

Bu bağlamda, Bağ-Kur sigortalılığı devam ederken son 3,5 yıl SSK kapsamında çalışıp, SSK statüsünden emekli olabilmek mümkün olmuyordu. Bağ-Kur kapsamında sigortalı sayılmayı gerektiren çalışmanın sona erdirilmesi gerekiyordu.

MART 2011 SONRASI DÖNEM

Sosyal güvenlik kanununda 1 Mart 2011 tarihinde yapılan değişiklikle, bu tarihten itibaren SSK kapsamındaki sigortalılığın, Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılığa üstünlüğü kabul edildi.

1 Mart 2011 tarihinden itibaren, aynı anda SSK ve Bağ-Kur kapsamında sigortalı sayılmayı gerektiren çalışma halinde, SSK kapsamındaki sigortalılık geçerli sayılıyor. Bu durumda Bağ-Kur kapsamındaki çalışma için prim ödenmiyor. Ancak SSK sigortalılığının sona ermesi durumunda, Bağ-Kur sigortalılığı aktif hale geliyor ve Bağ-Kur primi ödemeye devam ediliyor.

Bu bağlamda, Bağ-Kur kapsamında sigortalı olan kişinin, bu sigortalılığı devam ederken SSK kapsamında çalışmaya başlayıp son 3,5 yıl SSK kapsamında prim ödeyerek, SSK statüsünden emekli olması mümkün olabiliyor.

BAĞ-KUR PRİMİ ÖDEMEK DE MÜMKÜN

Bağ-Kur ve SSK sigortalılığının çakışması nedeniyle SSK sigortalılığı geçerli sayılanlar, isterlerse ayrıca Bağ-Kur kapsamında da prim ödeyebiliyorlar. Bu şeklide ödene primler, emekli aylığı hesabında SSK kapsamında ödenen prim olarak değerlendiriliyor. Diğer bir deyişle, bu şekilde prim ödeyerek, emekli aylığı hesabında dikkate alınan prime esas kazanç tutarını yükseltmek, dolayısıyla daha fazla emekli aylığı alabilmek mümkün olabiliyor.

Sezgin Özcan, Sözcü Gazetesi