Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

Çalışanlarınızın Mağdur Olmaması Için SGK’nın Bu Yeni Kodunu Işaretlemeyi Unutmayın

3.192
Abone ol

Muhasebe Büronuzu Her Yerden Yönetin, İşlerinizi Kolaylaştırın Detaylar İçin Hemen Tıklayın >>

17 Nisan 2020 tarihinde  yürürlüğe giren  Koronavirüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayat Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (Torba Yasa) ile  istihdamı korumaya yönelik olarak 4857 sayılı İş Kanunu’na eklenen geçici maddeyle bu Kanunun kapsamında olup olmadığına bakılmaksızın her türlü iş veya hizmet sözleşmesi  Kanunun yayımlandığı 17/04/2020 tarihinden itibaren 3  ay  ile sınırlı olmak üzere  “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler” dışında işveren tarafından işçi çıkarılması yasaklanmıştır.

Ancak belirtilen sürede işçinin rızasına gerek duyulmadan işveren işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabilme yetkisi tanınmıştır.

Muhasebe Büronuzu Her Yerden Yönetin, İşlerinizi Kolaylaştırın Detaylar İçin Hemen Tıklayın >>

Diğer yandan Ücretsiz izine ayrılanlara yukarıda açıkladığımız işten çıkarma yasağı süresince İşsizlik Sigortası Fonu’ndan her gün için 39,24, aylık net 1.168  Türk lirası nakdî ücret desteği verilecektir.

Bundan faydalanmak için ücretsiz izine ayrılacak işçiler için SGK yeni kod geliştirdi.

Bu yeni eksik gün nedeni aşağıda yer almaktadır.

28-Pandemi Ücretsiz İzin (4857 S.K./G.10.M) 

işçilerinizin belirtilen ödeneği alması için;Ücretsiz izine ayrılacak işçiler için bu eksik gün nedenini işaretlemeyi unutmayın…

İsa Karakaş, isakarakas.com.tr