Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

Doğum Borçlanması Emeklilik Tarihini Etkiler Mi?

204

Haziran 1976 doğumlu bir bayanım. İlk kez kendi şirketimde Bağ-Kur (4/b) kapsamında 5 Ocak 1996 tarihinde başladığım sigortamı 2 Haziran 2000’de sonlandırdım. 15 Şubat 2017’de sigortalı (4/a) statüsünde çalışmaya başladım ve halen çalışmaktayım. Kasım 1998 ve Ocak 2003 doğumlu iki çocuğum oldu. Doğum borçlanması yapmam veya yapmamam durumunda ne zaman emekli olabilirim?

4/a (SSK) statüsünden emeklilik için 20 yıl sigortalılık süresi, 5825 prim günü ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Sigortalılık süreniz dolmuş. 52 yaşınız Haziran 2028’de dolacak. Verdiğiniz bilgilere göre, aralıksız çalışmaya devam etmeniz halinde, yaşınız dolmadan prim gününü tamamlamanız mümkün. Bu durumda doğum borçlanması emeklilik tarihinizi etkilemez ve 52 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olursunuz.

Yaşınız dolana kadar prim gününü tamamlayamamanız halinde, 5825 prim gününü tamamlayacağınız tarihte emekli olmaya hak kazanırsınız. İşte bu durumda, doğum borçlanması yaparak, borçlanacağınız süre kadar erken emekli olabilirsiniz.  Borçlanma hakkınız sadece Ocak 2003 doğumlu çocuğunuz için var ve borçlanabileceğiniz azami süre 720 gündür. İlk çocuğunuzun doğum tarihinden itibaren iki yıllık sürede Bağ-Kur sigortalısı olarak prim ödediğinizden onun için borçlanma yapamıyorsunuz.

Dul kalan erkeğe de ölüm aylığı bağlanır

Erkek eş halen 4/c’li olarak aktif görevde. Eşi 4/c emeklisi iken vefat ediyor. Erkek eşe, vefat eden eşinden aylık bağlanır mı? Bağlanırsa, eşinin emekli aylığının yüzde kaçı bağlanır?

Dul kalan eş erkek de olsa kadın da olsa, vefat eden eşinden aylık bağlanır. Sağ kalan eşin çalışıyor olması da aylık bağlanmasına engel değil. Emekli Sandığı Kanununa göre dul eşe bağlanacak aylığın oranı yüzde 50’dir. Aylık alan yetimi bulunmayan dul eşe yüzde 75 oranında aylık bağlanır. Ancak aylık bağlanacak eş Emekli Sandığı iştirakçisi ya da emeklisi ise bağlanacak aylığın oranı yüzde 50 olur. Eşlerin her ikisi de Emekli Sandığına tabi olduklarından, sağ kalan eşe yüzde 50 oranında aylık bağlanır.

Sezgin Özcan, Sözcü Gazetesi