Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

Elektronik Gümrük Beyannamelerinde Ücret Düzenlenmesi

665
Abone ol

Dijitalleşme çağımızın bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor. Özel sektördeki bu dönüşüme kamu kurumları da entegre oluyor.

Bu değişime en hızlı adapte olan kurumların başında Ticaret Bakanlığı’nın olduğunu söylemek mümkün. Zira yıllardır kağıt ortamda yürütülen birçok gümrük işlemi günümüzde dijital ortam üzerinden takip ediliyor ve dış ticaret yapan şirketler beyanlarını elektronik ortamda gerçekleştirebiliyor.

Son olarak ihracatta kağıtsız beyan dönemine geçilmesi ile birlikte ihracat yapan şirketler gümrük idarelerine kağıt beyanname sunmadan işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Bu da ihracat maliyetlerini aşağıya çekiyor.

Ancak e-gümrük beyannamelerine ilişkin olarak yapılan son düzenleme ile elektronik ortamdaki beyanların dış ticaret yapan şirketlere ek maliyetler yüklemesi söz konusu olabilir. Ek maliyetlerin nasıl oluştuğunu gelin açıklayalım.

Kağıt Ortamda Beyan Ücreti

Tasfiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 2018/1 sayılı Genelgesi uyarınca, hali hazırda kağıt ortamda gümrük idaresine beyanda bulunan şirketler beyanname başına 2,5 veya 3,8 TL ücret ödeyerek işlemlerini gerçekleştiriyorlardı.

Elektronik Ortamda Beyan Ücreti

Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü’nün 2019/5 sayılı Genelgesi ile e-ihracat/e-ithalat beyannamelerine ilişkin düzenleme yapıldı. Yapılan düzenleme ile e-ihracat beyannameleri için 5 TL, e-ithalat beyannameleri için 7 TL beyanname ücretinin alınacağı belirtildi.

Maliyetler Nasıl Arttı?

Kağıt ortamda ihracat beyannamesi için en fazla 3,8 TL ödeyen şirketler, Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü’nün 2019/5 sayılı Genelgesi ile elektronik beyana geçince beyanname başına 5 TL ücret ödemek durumunda kalacaklar.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2018 yılında 3.984.063 adet ihracat beyannamesi tescil edildi. Beyanname başına (en yüksek ücret esas alındığında) 3,8 TL tahsil edildiğinde ihracatçı şirketler 15.139.439 TL beyanname ücreti ödediler.

2019 yılında aynı sayıda ihracat beyannamesinin tescil olacağı varsayımı altında, şirketler 19.920.315 TL beyanname ücreti ödemiş olacak ve bir önceki yıla göre yaklaşık 5 milyon TL ekstra maliyet ile karşılaşacak.

Sorumlu Vergicilik Bakışıyla…

Dijitalleşen gümrük işlemlerinde e-ihracat/e-ithalat beyannamesi başına alınacak ücretin kağıt ortamdaki beyanlardan daha düşük olmasının sosyal faydayı artıracağı ve özellikle ihracat yapan şirketlerin ek maliyetlerini azaltacağı değerlendiriliyor.

Hakan Uçak, KPMG