Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

Emekli de Olunsa Arsa İçin Vergi Ödenir

47
Abone ol

Belediye, babamın gecekondusunu yıkıp, 129 m2 arsa verdi. Babam gecekonduya vergi ödüyordu. Şimdi evi yok, kirada oturuyor ve 670 lira arsa vergisi ödüyor. Bağ-Kur emeklisi, senelik geliri 24 bin lira. Bu adalet mi? Belediye maalesef ödeyecek diyor.

Emlak Vergisi Kanununa göre, Türkiye sınırları içinde bulunan arazi ve arsalar, kanunda sayılan muafiyet ve istisnalar dışında arazi (arsa) vergisine tabidir. Arsalar için vergi oranı binde 3 olup, bu oran büyükşehir belediye sınırları ile mücavir alanlar içinde binde 6 olarak uygulanır. İndirimli (sıfır oranlı) emlak vergisi meskenler için uygulandığından, emekli olsa da babanız arsanın emlak vergisini ödemek zorunda. Babanızın gecekondusunun yıkılıp yerine arsa verilmesi başka bir tartışmanın konusu.

Muafiyet için tek meskene sahip olmak gerekiyor

Bağ-Kur emeklisiyim. Bir tam hisse dükkânım, bir tam hisse, bir de 1/2 hisse dairem var. İmar barışı ile iskân almayı beklediğim, tapusu halen kooperatif üzerinde olan evimde oturuyorum. Emekli olduğum için emlak vergisinden bir dairem için muaf olabilir miyim?

Emlak vergisi muafiyetinden (sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından) yararlanabilmek için diğer şartların yanı sıra tek meskene sahip olmak gerekiyor. Diğer bir deyişle düzenleme, birden fazla meskene sahip olan emeklilerin, bu meskenlerinden biri için emlak vergisi muafiyeti uygulanacağı şeklinde değil. Birden fazla meskene sahip olduğunuzdan, muafiyetten yararlanamazsınız.

Sezgin Özcan, Sözcü Gazetesi