Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

Hem Eşten Hem Babadan Aylık Alınabilir Mi?

223

Kayınvalidem 17 Aralık 2018 tarihinde vefat eden SSK emeklisi eşinden dolayı maaş almaktadır. Aynı zamanda 2003 yılında kaybettiği babasının (babası da SSK emeklisiydi) emekli maaşından da faydalanabilir mi?

1 Ekim 2008 tarihinden önce ölen sigortalıların hak sahiplerine aylık bağlanmasında, hak sahiplerine ilişkin koşulların tespitinde hak sahibi olma niteliğinin kazanıldığı tarihteki kanun hükümleri uygulanıyor. Kayınvalideniz, 2003 yılında vefat eden babasından dolayı, 17 Aralık 2018 tarihinde eşinin vefatı ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre hak sahibi oluyor.

5510 sayılı Kanununa göre de hem eşinden hem de ana ve/veya babasından ölüm (dul/yetim) aylığına hak kazananlara, tercihine göre eşinden ya da ana ve/veya babasından aylık bağlanıyor. Kayınvalideniz, 17 Aralık 2018 tarihinde SSK’lı eşinin vefatı ile SSK’lı babasından hak sahibi olup, eşi ve babasının sigortalılık statüleri aynı olduğundan, hem eşinden hem de babasından aylık alamaz. Ancak tercih ettiği aylığı alabilir.

 

Yazlık ev için emlak vergisi ödemek gerekiyor

Eşimin üzerine kayıtlı büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde 125 m2 bir yazlık ev, büyükşehir olmayan başka bir ilde ise 10 hissedarlı müşterek tapulu 100 metrekare miras olarak kalan, hiç kimsenin kullanmadığı bir köy evi var. Benim üzerimde ise büyükşehir sınırları içerisinde biri kirada olan 126 m2, diğeri oturduğum 201 m2 olan iki ev var. Hissedarlar köydeki eve vergi vermiyorlar. Benim üzerime kayıtlı olanların vergisini ödüyorum. Benim durumum eşimi etkiliyor mu? Eşimin üzerine kayıtlı yazlık eve vergi ödememiz gerekiyor mu?

Emlak vergisi muafiyetinden (sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından) yararlanıp yararlanamamanın tespitinde eşlerin durumu ayrı ayrı değerlendirilir. Birinin durumu diğerini etkilemez. Ancak muayyen zamanlarda dinlenmek amacıyla kullanılan meskenler için indirimli (sıfır oranlı) emlak vergisi uygulamasından yararlanılamıyor. Buna göre, sizin durumunuz, eşinizin durumunu etkilemese de üzerine kayıtlı olan ev, yazlık ev olup muayyen zamanlarda kullanıldığından, emlak vergisini ödemek zorunda.

Sezgin Özcan, Sözcü Gazetesi