Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

İlave Ödeme İçin Dava Açabilirsiniz

48

Diş hekimiyim. Devlet memuru olarak 25 yıl hizmetimden sonra yaşı beklemek üzere istifa ettim.10 ay Bağ-Kur’lu olarak özel muayenehanemde çalıştım. Emekli yaşım geldiğinde de Emekli Sandığından emekli oldum ve bu statüden emekli maaşı alıyorum. Şu anda hiçbir sosyal güvenlik kurumuna bağlı değilim. Fakat son çalıştığım yerin Bağ-Kur olduğu söylenerek ilave ödemeden yararlanamayacağım cevabı aldım. Yasadan anladığım Emekli Sandığından emekli olanların ilave ödeme alacağıdır. Yanlışlık var mıdır, aydınlatabilir misiniz?

Sorunuzla ilgili olarak, 20 Mart 2019 tarihli SÖZCÜ’deki “İlave ödemede emekli doktorlar arasında yeni bir ayrımcılık” başlıklı yazımda, “SGK’nın, Emekli Sandığından tabip veya diş tabibi olarak emekli aylığı almalarına rağmen, emeklilik öncesi son prim ödemeleri SSK veya Bağ-Kur kapsamında olanlara ilave ödeme yapmayarak yeni bir ayrımcılık yaptığını” yazmış, bu durumda olanların önce SGK’ya başvurmalarını, başvurularının reddi halinde de dava açmalarını önermiş, gerekçesini de 10 Nisan 2019 tarihli “SÖZCÜ”de “İlave ödeme davası için gerekçe” başlıklı yazımda paylaşmıştım.

Yasal düzenlemede, “son olarak Emekli Sandığına tabi olarak uzman tabip/tabip veya diş tabibi kadrosunda görev yapmakta iken emekliye ayrılmış olma” şartı öngörülmemiş, “Emekli Sandığı Kanununa göre uzman tabip/tabip veya diş tabibi kadro ve pozisyonları esas alınarak emekli aylığı bağlanmış olma” şartı aranmış.

Emekli Sandığı hizmetiniz sonrası Bağ-Kur kapsamında prim ödemeniz olsa da Emekli Sandığı Kanununa göre diş tabibi olarak aylık bağlanmış ise, ilave ödeme yapılması gerektiğini düşünüyorum. Talebinizin reddine ilişkin yazının tebliğ edildiği tarihten itibaren 60 gün içinde idari işlemin iptali ve tarafınıza ilave ödeme yapılması talebiyle idare mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Sezgin Özcan, Sözcü Gazetesi