Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

İstifa Ederseniz İkramiye Alamazsınız

115

1982 doğumluyum. 23 Mart 2009 memuriyete girişim. 11 yıl aktif çalışma gözüküyor. İstifa ettikten sonra dışarıdan özel kurumda çalışma durumunda kurumca veya şahsi sigorta yatırılması, emeklilik vs. ne gibi işlemler yapılabilir? Memuriyet sürem, emeklilik haklarında kayıplar olur mu?

11 yıllık memuriyetiniz emeklilik hakkı vermez. Hangi sigortalılık statüsünden hangi şatlarla emekli olacağınızı, istifa sonrası hangi kapsamda (4/a, 4/b, 4/c) ve ne kadar süreyle prim ödeyeceğiniz belirler. Tüm çalışma sürenizde daha çok hangi sigortalılık kapsamında prim öderseniz o sigortalılık statüsünden, yine o sigortalılık statüsünün şartlarıyla emekli olursunuz. Ayrıca mevcut durumda emekliliğiniz için gereken yaş dışındaki şartları henüz sağlamamış olduğunuzdan, istifa etmeniz halinde memuriyet süreniz için ikramiye alamazsınız.

 

Baldızınız hem eşinden hem babasından aylık alabilir

Baldızım 22 yıl önce babasının ölümü nedeniyle Bağ-Kur’dan aylık alıyordu. Sonra evlendi, maaşı kesildi. Eşi sigortalıydı ve iki yıl önce vefat etti, ondan dul aylığı alıyor. Acaba babadan daha önce aldığı aylığı da alabilir mi?

Eş veya ana/babanın her ikisinin ya da en az birisinin ölümü 1 Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşmiş olup, 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölüm (dul/yetim) aylığı bağlanmış ise bağlanan bu aylık hak sahipliğinin daha sonra ermesi nedeniyle durdurulmuş olsa bile, eş ve ana/babanın sigortalılık statülerinin aynı olmaması şartıyla (bazı istisnai durumlar hariç) 5510 sayılı Kanunun geçici 1. maddesi hükmü gereği iki aylık almak mümkün.

Baldızınız herhangi bir sigortalılık kapsamında çalışmıyorsa veya kendi çalışmasına bağlı olarak emekli aylığı almıyorsa, 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden Bağ-Kur’lu babasından dolayı 1 Ekim 2008 tarihinden önce hak sahibi olarak aylık aldığından, evliliği nedeniyle kesilen bu aylığının, SSK’lı eşinin vefatı üzerine yeniden bağlanması mümkün. SGK’ya başvurması halinde hem SSK’lı eşinden hem de Bağ-Kur’lu babasından aylık alabilir.

 

EYT’liler yaş beklerken prim ödeyebilir mi? 

Emekli Sandığı mensubu EYT’liler emeklilik yaşlarını beklerken kendileri primlerini yatırmaya devam edebilirler mi?

Emekliliği için gereken hizmet süresini tamamlamış olup yaşının dolmasını bekleyen Emekli Sandığına tabi iştirakçilerin, memuriyetten ayrılıp yaşının dolmasını beklerken isteğe bağlı prim ödemeleri mümkün. İsteğe bağlı prim ödemesi Emekli Sandığına yapılacaksa, görevden ayrılma tarihinden itibaren altı ay içinde isteğe bağlı iştirakçilik için Emekli Sandığına başvurmak gerekiyor. İsteğe bağlı prim ödemesi 4/b (Bağ-Kur) kapsamında yapılacaksa, Emekli Sandığından emekli olabilmek için prim ödeme süresi 41 ayı aşmamalı.

Ancak böyle bir tercih neden yapılmak istenir anlam veremedim. Zira hizmet süresi tamamlanmış ise isteğe bağlı prim ödenecek süreler emekli ikramiyesi hesabında ve intibakta dikkate alınmaz. Sadece aylık bağlama oranını artırır. Nimet külfet kıyaslaması yapıldığında da emekli aylığına katkısı, katlanılan maliyete göre avantaj sağlamaz.

Sezgin Özcan, Sözcü Gazetesi