Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

Kıdem Tazminatı Fonu Mevcut İşçilere Nasıl Uygulanacak?

1.371
Abone ol

Soru: Aynı iş yerinde 22 yıldır çalışıyorum, içeride yılların tazminatı birikti. Kıdem tazminatı fonu yasası çıktığında beni işten çıkartırlarsa ya da ben çıkarsam kıdem tazminatımı şu anki işveren mi ödeyecek? Yoksa fondan ödenmesini mi bekleyeceğim? (Yakup Z.)

Yanıt: Yakup Bey, öncelikle, kıdem tazminatı fonu ile ilgili yazılan ve konuşulanların tamamının daha önce hazırlanmış yasa taslaklarına dayandığını hatırlatmak isterim. Sosyal taraflarla paylaşılan yeni bir taslak bulunmuyor. Bununla birlikte, yapılacak yeni düzenlemenin, önceki taslaklar üzerinde gerçekleştirilecek değişikliklerle hayata geçirileceği tahmin ediliyor.

Mevcut sistemde işveren işten attığında kıdem tazminatının işçiye hemen ödenmesi gerekiyor. Yeni sistemde, fonda birikecek paranın, bireysel emeklilik sisteminde (BES) olduğu gibi 56 yaşında veya emeklilikte ödenmesi söz konusu. İlk defa konut alanlara ise 15 yıl fona para yatırmış olmak kaydıyla, biriken paranın yarısını çekme imkânı verilecek. Alternatifler arasında 5 yıl veya 10 yıl prim yatıranların da dilediğinde para çekmesine izin verilmesi yer alıyor.

Sizin gibi şu an çalışma yaşamındaki milyonlarca kişi, fon sistemine geçildiğinde mevcut kıdem tazminatlarının ne olacağını merak ediyor. Yeni sistem yürürlüğe girdiğinde bir işte çalışmakta olanlar, kıdem tazminatı bakımından eski sisteme tabi olacak. Mevcut işlerinden çıkıp yeni bir işe girdiklerinde ise kıdem tazminatı fonuna dahil olacaklar.

Dolayısıyla, son işyerinizde çalışmaya devam ettiğiniz sürece eski sistemde kalacaksınız ve işten ayrıldığınızda kıdem tazminatınızı şu anki işverenden alabileceksiniz.

Ahmet Kıvanç, Haber Türk