Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

Meslek Kodu Temmuz’da Devrede

1.657

İşyerimizde farklı mesleklerde yaklaşık 30 çalışanımız var. Yanlış meslekten SGK’ya bildirilmeleri halinde ceza mı gelecek? N.F.
Kayıtdışılık yalnızca işçilerin sigortasız çalıştırılması şeklinde ortaya çıkmaz, sigortalıların çalışma gün ve kazançlarının SGK’ya eksik bildirilmesi de kayıtdışı çalışmanın başka bir görünümüdür. SGK’nın, kayıtdışı istihdamla mücadele için aldığı tedbirlerden biri de meslek kodu uygulamasıdır.

Meslek kodu, vergi dairelerine verilen Muhtasar Beyannameler ile SGK’ya verilen Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin birleştirilmesi şeklinde uygulamaya konulan “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi” ile birlikte esas olarak hayata geçmiştir.

01.07.2019 tarihinde tüm illerimizde geçerli olacaktır. SGK’da her meslek için bir kod vardır ve Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi verilirken sigortalıların, yaptıkları işe uygun meslek kodu seçilerek SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir. Yeni işe alınan sigortalılar için bu kodlardan en uygun olanının seçilmesi, görev değişikliği durumlarında da meslek kodunun güncellenmesi önemlidir.

Çalışanların yaptıkları işe uygun olmayan meslek kodları ile Kuruma bildirilmeleri halinde 5510 sayılı Kanunun 102. maddesine göre, aylık asgari ücreti geçmemek üzere, meslek kodu yanlış bildirilen her bir sigortalı başına aylık asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır.

Ali Şerbetçi, Takvim

KONU İLE İLGİLİ DİĞER HABERİMİZİ OKUDUNUZ MU?

Yanlış Meslek Bildirene Ceza Var!