Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

Muayenehane Açan Emekli Doktora İlave Ödeme Yapılır Mı?

85
Abone ol

Tabip ve diş tabiplerinin ilave ödemeye hak kazanabilmeleri için öncelikle Emekli Sandığı Kanununa göre tabip ve diş tabibi kadro ve pozisyonları esas alınarak emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı bağlanmış olup, aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olmaları gerekiyor.

Diğer bir deyişle, bir müddet Emekli Sandığına tabi çalışmış olsa da daha sonraki çalışmalarından dolayı SSK veya Bağ-Kur statüsünden emekli olan tabip ve diş tabiplerine ilave ödeme yapılmıyor.

İlave ödeme hakkı olan tabip ve diş tapilerine ilave ödeme yapılabilmesi için aranan ikinci şart ise, sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışma dahil herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışmıyor olmaları. 

Emekli Sandığından emekli olup, ilave ödeme hakkı olan tabip ve diş tabiplerinden, sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışanlar dahil herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışanlara ilave ödeme yapılmıyor. İlave ödeme alırken sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışmaya başlama halinde de ilave ödeme kesiliyor.

Burada tereddüt edilen konu, ilave ödeme hakkı olan tabip veya diş tabiplerinin muayenehane açmaları ya da şirket ortağı olmaları halinde ilave ödeme alıp alamayacakları.

MUAYENEHANE AÇANLAR

Yasa’da ilave ödeme hakkı olan tabip ve diş tabiplerinden “sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışanlar dahil herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışanlara” ilave ödeme yapılmayacağı hüküm altına alınmış.

Bilindiği üzere, emekli olduktan sonra Bağ-Kur kapsamında çalışması olanların aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesiliyordu. Bu uygulama 2016 Mart ayından itibaren kaldırıldı. Emekli olduktan sonra emekli aylığını kestirmeksizin Bağ-Kur kapsamında çalışanlar sosyal güvenlik destek primi ödemiyorlar.

Emekli aylığı almakta iken bu aylıkları kesilmeksizin Bağ-Kur kapsamında çalışanlar, Mart 2016’dan itibaren sigortalı da sayılmıyorlar. Yani bunların çalışmaları sosyal güvenlik kurumuna tabi çalışma olarak değerlendirilmiyor.

Buna göre, Emekli Sandığından emekli olup, ilave ödeme hakkı olan tabip ve diş tabiplerinden,muayenehane açan ya da şirket ortağı olanlar, sosyal güvenlik destek primi ödemedikleri ve sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışan da sayılmadıkları için kendilerine ilave ödeme yapılması gerekiyor.

* * *

İhya yapmak zorunda değilsiniz

1985 – 1990 yıllarında Bağ-Kur hizmetim vardı. 1940 doğumluyum. Bağ-Kur’daki hizmetimi toptan ödeme olarak geri aldım. Daha sonra 1999 yılında SSK’ya tabi çalışmaya başladım. 1410 gün hizmetim var. Malulen emeklilik talebinde bulundum. Raporum kabul edildi. Daha sonra 400 gün askerlik borçlanması yaparak yeniden tahsis talebinde bulundum. Buna göre SSK’dan malulen emekli aylığı bağlanır mı? Bağ-Kur’dan toptan ödeme aldığım için ihya yapmak zorunda mıyım?

Verdiğiniz bilgilere göre, sigortalılık süreniz 10 yıldan, prim gün sayınız askerlik borçlanmasıyla birlikte 1800 günden fazla. SGK sağlık kurulunca malul olduğunuza da karar verilirse, malulen emekli olabilirsiniz. Prim gününüz, malulen emeklilik için yeterli olduğundan, daha önce toptan ödeme almak suretiyle tasfiye olan Bağ-Kur hizmetinizi ihya etmeniz gerekmiyor.

Sezgin Özcan, Sözcü Gazetesi