Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

OSGB Ortağı Olmam İlave Ödememe Engel Olur Mu?

107
Abone ol

Emekli Sandığından pratisyen hekim olarak 2014’de emekli oldum. Bir OSGB’ye ortak olarak aynı OSGB’de işyeri hekimi olarak çalışmak istiyorum. Bu durumda, 1 Ocak 2019’dan itibaren verilen ilave ödemeyi alabilir miyim? OSGB ortaklığımdan ötürü Bağ-Kur’lu sayılıp Bağ-Kur primi ödenmesi gerekir mi?

16 Nisan 2019 tarihli Sözcü’deki yazımda da belirttiğim gibi, emekli olduktan sonra Bağ-Kur kapsamında çalışması olanların aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilmesine ilişkin uygulama 2016 Mart ayından itibaren kaldırıldı. OSGB ortağı olarak işyeri hekimliği yapmanız halinde sosyal güvenlik destek primi ödenmeyecek. Emekli aylığı almakta iken bu aylıkları kesilmeksizin Bağ-Kur kapsamında çalışanlar, Mart 2016’dan itibaren sigortalı da sayılmıyorlar. Yani bunların çalışmaları sosyal güvenlik kurumuna tabi çalışma olarak değerlendirilmiyor.

Buna göre, OSGB (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) ortağı olarak işyeri hekimliği yapmanız halinde sosyal güvenlik destek primi ödemeyeceğinizden ve bu çalışmanız sosyal güvenlik kurumuna tabi çalışma olarak değerlendirilemeyeceğinden ilave ödeme almaya devam etmeniz gerekir.

Meskende bizzat oturma şartı aranmıyor

Emekli Kıbrıs gazisiyim. Üzerime olan ev 200 metrekarenin altında. Eşimin üzerine olan evde eşimle beraber oturuyorum. Kendi üzerime olan evimde oğlum oturuyor ve kira almıyorum. Bu durumda kendi evim için emlak vergisi ödemem gerekir mi?

İndirimli (sıfır) oranlı bina vergisi uygulamasından yararlanmak için meskende bizzat oturma şartı aranmıyor. Ancak muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler için indirimli bina vergisi oranından yararlanılamıyor.

Buna göre, oğlunuzun oturduğu ev için emlak vergisi ödememeniz gerekir. Ancak bunun için evin bulunduğu yerdeki ilgili belediyeye “Tek Meskeni Olan (İntifa Hakkına Sahip Olanlar Dahil) Şehitlerin Dul ve Yetimlerine ve Gazilere Ait Form” vermelisiniz.

Sezgin Özcan, Sözcü Gazetesi