Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

Otomatik Tescil Edilen İnşaat İşyerlerinde Yapı Kullanma İzin Belgesi Hakkında Bilgilendirme

560

Otomatik Tescil Edilen İnşaat İşyerlerinde Yapı Kullanma İzin Belgesi Hakkında Bilgilendirme

Yapı ruhsatına istinaden otomatik işyeri tescil edilen özel nitelikteki inşaat işlerinden dolayı SGK’ ya ilişiksizlik belgesi müracaatı olmaksızın yapı ruhsatlarına ait yapı kullanma izin belgesi, ruhsatı veren makam dan alınabilecektir.

UYGULAMANIN USUL VE ESASLARI:

Yapı ruhsatına istinaden otomatik tescil edilmiş özel nitelikteki inşaat işyerlerinde ilişiksiz belgesinin alınma süreci aşağıda belirtilmiştir.

1) İşveren öncelikle ruhsat vermeye yetkili makama müracaat edecektir.

2) Müracaat edilen makam, SGK’ ya yapı ile ilgili araştırma işleminde gerekli olan bilgileri elektronik ortamda online olarak iletecektir.

3) SGK ünitesi, ilişiksiz belgesi için müracaat edilen makamdan gelen bilgiler doğrultusunda araştırma işlemini tamamlayacaktır.

4) SGK ünitesi araştırma işlemini yaparak, elektronik olarak oluşturduğu inşaat işyerine ait ilişiksizlik belgesini ilgili makama online olarak gönderilecektir.

Yukarıda açıklanan süreçler, yapı ruhsatına istinaden tescili otomatik yapılan işyerleri için uygulanacak olup, manuel tescil edilmiş özel nitelikteki inşaat işyerlerini kapsamamaktadır.
İnşaat işyeri işverenlerimiz ile meslek mensuplarımız, bu düzenleme ile ilişiksiz belgesini, yapı kullanma izin belgesi için başvurduğu makamdan almış olacaktır. TÜRMOB

30/4/2019 tarihli 6557729 sayılı Otomatik Tescil Edilen İnşaat İşyerlerinde Araştırma İşlemi SGK genel yazısı tam metni… >>>