Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

Şirketin Prim Borcu İçin Emekli Aylığı Haczedilebilir Mi?

512

Yönetim kurulu üyesi olduğum şirket iflas edince, işçi sigortalarından dolayı SGK’ya borçlu kaldık. Ben daha sonra Bağ-Kur ödemelerini tamamlayıp emekli oldum. Maaşımdan, şirket borcundan dolayı 1/3 kesinti yapılıyor. Borç, gecikme faizleri nedeniyle ödenmeyecek boyuta ulaştı. Geçim sıkıntısı çekiyorum. Kanun belki böyle ama bu durum emekli maaşı felsefesine/mantığına aykırı değil mi?

5510 sayılı Kanunun 88. maddesine göre, Kurumun (SGK) yasal süresinde ödenmeyen prim ve diğer alacaklarından şirketlerin yönetim kurulu üyeleri de dahil olmak üzere üst düzeydeki yönetici veya yetkilileri ile kanuni temsilcileri Kuruma karşı müşterek ve müteselsilen sorumludur. 93. maddeye göre de 88. maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar için Kurum tarafından ödenen gelir ve aylıklar haczedilebiliyor.

Şirketin prim borcundan, yönetim kurulu üyesi sıfatıyla sorumlu olduğunuzdan, emekli aylığınızdan yapılan kesintide yasaya aykırılık yok. Yapılan kesintinin emekli aylığının mantığına uygun olup olmadığına gelince, zaten haczedilen emekli aylığı olduğundan, tamamına değil de belli bir kısmına haciz uygulanarak bir kısmı korunmuş oluyor.

Kıdem tazminatımı alabilir miyim?

16 Ocak 1979 doğumluyum. E-devlet SGK sayfasında işe giriş 1 Ekim 1995 (çıraklık eğitimi), ilk prim ödemesi 1997/02 (60 gün) gözükmektedir. 2000 yılına kadar aralıksız çalıştığım halde işveren eksik prim ödemiş. 2000-2002 arasında askerlik yaptım. Güncel prim gün sayım 6300 gün. 3600 gün 15 yıl hakkımı kullanarak işyerinden tazminatımı alabilir miyim? Hangi tarihte/prim gün sayısıyla emekli olurum? EYT kanunu çıkarsa bana faydası nedir? Çocuğumun geleceği için yurt dışına gidersem gitmenden önce yapmam gereken işlemler ne olmalıdır?

Sigorta başlangıcınız 8 Eylül 1999 tarihinden önce olup, sigortalılık süreniz 15 yıldan, prim gün sayınız da 3600 günden fazla olduğundan, SGK’dan alacağınız “kıdem tazminatı alabilir” yazısını işvereninize ibraz ederek işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

Emeklilik için prim gün sayınız yeterli. Ancak eksik bildirilen prim günleriniz için isterseniz hizmet tespit davası açabilirsiniz. Çıraklık başlangıcınız emeklilik için sigorta başlangıcı sayılmaz. Adınıza ilk prim yattığı tarih 23 Mayıs 1997’den önce ise 56, sonra ise 57 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olmaya hak kazanırsınız. EYT kanunu çıkarsa, kanun hükümlerine göre daha erken emekli olmanız mümkün olabilir. Ancak EYT’nin çıkıp çıkmayacağı, çıkacaksa nasıl çıkacağı belli değil. Sosyal güvenliğinizle ilgili olarak yurtdışına çıkmadan önce yapacağınız bir şey yok.

Sezgin Özcan, Sözcü Gazetesi