Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

Site Güvenlik Görevlisinin Ücretinden Stopaj Yapılmalı Mı?

253

Oturmayı düşündüğüm sitede görev yapan güvenlik elemanlarının SGK kaydının bulunduğunu, ancak ücretlerinden stopaj yapılmadığını öğrendim. Kapıcı statüsünde çalıştırıldıklarını söylediler. Bu uygulama doğru mudur? Ücretlerinden vergi kesintisi yapılmalı mıdır? Yoksa mevcut durum devam etmeli midir? Sitede oturan yönetici uygulamanın doğru olduğunu savunuyor.

Gelir Vergisi Kanunun 23/6. maddesinde, hizmetçilerin ücretlerinin gelir vergisinden istisna olduğu hüküm altına alınmış, parantez içi hükümle de “hizmetçiler”; özel fertler tarafından evlerde, bahçelerde, apartmanlarda ve ticaret mahalli olmayan sair yerlerde orta hizmetçiliği, süt ninelik, dadılık, bahçıvanlık, kapıcılık gibi özel hizmetlerde çalışanlar olarak tanımlanmıştır.

Maliye, önceleri bu hüküm gereği ticaret mahalli olmayan sitelerde çalıştırılan bekçi ve güvenlik görevlilerine ödenen ücretlerin gelir vergisinden istisna olduğu görüşündeydi. Ancak daha sonra görüş değiştirdi. Maliyenin verdiği son özelgelerde, site yönetimleri tarafından çalıştırılan güvenlik görevlilerinin hizmetçi kapsamında değerlendirilemeyeceği, buna göre de ödenen ücretlerin istisna kapsamına girmediği ve vergi kesintisi (stopaj) yapılması gerektiği belirtilmektedir.

Ne kadar askerlik borçlanması yapmalıyım?

1 Eylül 1966 doğumluyum. 1 Kasım 1995 SSK başlangıcım. Bugün itibarıyla 6009 prim günüm var. 3 Mart 1986 – 29 Ağustos 1987 arası askerlik yaptım. Ne zaman emekli olurum? Askerlik borçlanması yapmam gerekirse ne kadar yapmalıyım?

1 Kasım 1995 sigorta başlangıcıyla 4/a (SSK) statüsünden emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 prim günü ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Askerliğinizi ilk defa sigortalı olduğunuz tarihten önce yaptığınızdan, 520 gün askerlik borçlanması yaparsanız, emeklilik yaşınız 54’e iner ve bir yıl erken emekli olabilirsiniz. Bu durumda 54 yaşınızı dolduracağınız 1 Eylül 2020 tarihinde emekli olmaya hak kazanırsınız.

Sezgin Özcan – Sözcü Gazetesi