Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

Yeraltı Maden İşyerinde Çalışanın Emeklilik Şartları

146
Abone ol

30 Ağustos 1980 doğumluyum. İşe başlama tarihim 22 Mayıs 2002. Bu tarihten 2009 Ocak ayına kadar primlerim ödendi. 12 Ocak 2009 tarihinde yer altı kömür madeninde işe girdim, halen çalışmaktayım. Primlerim kesintisiz ödeniyor. Ne zaman emekli olabilirim?

Yeraltı maden işinde 1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalışmaya başladığınızdan, 5510 sayılı Kanun hükümlerine göre emekliliğe hak kazanabilmeniz için, yeraltı maden işlerinde 20 yıl çalışma, 7200 prim günü ve 50 yaş koşullarını sağlamanız gerekiyor. Yeraltı maden işinde geçen çalışmalarınızın her yılı (360 günü) için hak kazanacağınız 180 günlük fiili hizmet süresi zammı (FHZ) süresi prim ödeme gün sayınıza ilave edilir ve yine bu işyerlerindeki çalışma süreniz 1800 günden fazla olduğundan, prim gün sayınıza eklenen süreler emeklilik yaş haddinizden indirilir.

Verdiğiniz bilgilere göre hak kazandığınız FHZ süreleri ile birlikte prim gününüz 7200 günden fazla olmalı. Yaş indirimi sonrası tabi olacağınız emeklilik yaşınız da yeraltı maden işyerinde geçmesi gereken 20 yıllık çalışma süresinden önce doluyor. Buna göre, yer altı maden işyerinde 20 yıllık çalışma süresini tamamlayacağınız 12 Ocak 2029 tarihinde emekli olmaya hak kazanırsınız.

Evde bakım ücretinden yararlanma şartları

1936 doğumlu babam uzun zaman önce SSK’dan emekli oldu. 10 yıldır parkinson ve hidrosefali hastası. Maalesef hastalığın yan etkileri olarak yürüyemiyor ve çok ciddi miktarda yüksek dozda raporla ilaç kullanıyor. Bakımı ile ilgili masraflarımız çok fazla. Babamın engelli raporu alabileceğini söylediler. Acaba belirli bir oranda engelli olduğuna dair rapor alırsak, emekli maaşına zarar vermeden devletten ek destek almamız mümkün olabilir mi?

Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden (bugün itibarıyla 1.219,35 TL) daha az olan bakıma ihtiyacı olan engelliler için 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununa göre evde bakım ücreti ödeniyor.

Resmi sağlık kurulu raporu ile ağır engelli olduğu belgelendirilenlerden, günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini (beslenme, giyinme, tuvalet, merdiven inip çıkma gibi) önemli ölçüde yerine getirememesi nedeniyle hayatını başkasının yardımı ve bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede düşkün olan kişi, bakıma ihtiyacı olan engelli kabul ediliyor.

Hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az ise alacağınız rapora göre babanızın bakıma ihtiyacı olan engelli olduğu da kabul edilirse, evde bakım parası alınması mümkün olabilir.

Sezgin Özcan, Sözcü Gazetesi