Türkiye'nin İlk Muhasebe Portalı

Muhasebe büronuz ile ilgili önemli haberleri kaçırmamak için epostanızı yazın

Yolcular Tarafından Yurt Dışından Cep telefonu İthalinde Süre 3 Yıl Oldu

42
Abone ol

Gümrük mevzuatı uyarınca yurt dışından yolcu beraberi getirilen bazı eşyalar için ithalatta vergi muafiyeti öngörülüyor. Ancak ithalat anında tahsil edilen vergi ve benzeri mali yüklerin farklı kurumların görev ve yetki alanına girmesi nedeniyle, ithal anında tahsil edilen bazı vergilere muafiyet gümrük mevzuatı kapsamında uygulanırken bazı vergiler için ise muafiyet uygulanmıyor.

Bu nedenle yolcuların ithal ettikleri eşyaların muafiyet kapsamında olup olmadığını ve muafiyet limitlerini bilmeleri çok önemli.

Özellikle yurt dışından cep telefonu alan yolcuları ilgilendiren yeni düzenleme 15 gün sonra hayata geçecek.

Yapılan düzenleme ile yolcular tarafından yurt dışından getirilen cep telefonlarında muafiyet süresi iki yıldan üç yıla çıkarıldı. Söz konusu düzenleme ile bir yolcunun yurt dışından ikinci bir cep telefonu ithal edebilmesi için en az 3 yıl beklemesi gerekecek.

Yolcular tarafından ithal edilen cep telefonlarının ülkemizde kullanılabilmesi için, yolcuların bu telefonları pasaportlarına kayıt ettirmeleri ve 618 TL kayıt harcı yatırmaları gerekiyor.

Sonuç olarak; 30 Mayıs 2019 tarihinden itibaren yurt dışından cep telefonu ithal edecek yolcuların bu haktan istifade edebilmeleri için 3 yıllık muafiyet süresini dikkate almaları gerekecek.

Hakan Uçak, KPMG